header

איך פותחים עוסק פטור?

כאשר אנו רוצים להקים עסק ולפעול כעצמאיים עלינו לבחור בין 2 אפשרויות – האם אנו רוצים לפעול במסגרת של עוסק מורשה או במסגרת של עוסק פטור. ישנם מספר פרמטרים המשפיעים על השיקולים בבחירה האם לפתוח תיק של עוסק פטור או פתיחת עוסק מורשה. בהתאם לכללים של מס הכנסה עוסק פטור יכול להיות עוסק שהכנסותיו השנתיות אינם עולים על סך של  79,482 ₪. ברגע שהעוסק פטור יגיע להכנסות שנתיות אלו (על פי הדו"ח השנתי שלו), הוא יהיה מחויב לפתוח ולפעול כעוסק מורשה. כמובן שכעוסק מורשה יהיה עליו לדווח ולשלם למע"מ בכל חודש, מה שעד עתה הוא היה פטור מתוקף היותו עוסק פטור. מי שמתכנן לפתוח עסק קטן ולגדול לאט לאט - בד"כ מומלץ לו לפתוח תחילה עוסק פטור ובהתאם לפעילות של העסק להתקדם ולהיות עוסק מורשה. השאלה היא איך פותחים עסק והופכים אותו לפטור. ומה נדרש בשביל זה? ראשית יש להגיע עם תעודת הזהות למשרדי מע"מ ולציין את תחום הפעילות של העסק.

לאחר שמילאתם את הטופס והגשתם אותו חתום ביחד עם האישורים הנדרשים ייפתח לכם תיק של עוסק פטור. בשלב הבא פותחים גם במ"ה תיק של עצמאי וכן יש למלא טופס ולעדכן גם את ביטוח לאומי. לאחר שסיימנו עם הפתיחת תיק במוסדות - אפשר להזמין ולהנפיק קבלות. כמובן שכל מכירה או שירות של מה שאתם עוסקים בו מאותו יום ואילך, יחויב בקבלה ודיווח שנתי לרשויות המס. רוב האנשים מהי הפרוצדורה לפתיחת עוסק פטור שכן תהליך תהליך פתיחת התיקים במס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי מצריך ידע ומילוי נכון של הטפסים ומצריך בנוסף גם הצגת אישורים רלוונטיים ולכן אנו ממליצים לפנות לרואה חשבון על מנת שיראה לכם את מכלולי התהליך, ולקבל הסברים לגבי הסטטוס שלכם.

איך פותחים עוסק פטור?

איך פותחים עוסק פטור - עצמאות לכל דבר

יש הרבה אנשים העוסקים במקצועות חופשיים כמו: אדריכלים, מהנדסים, יועצים ניהוליים, יועצי מס, כלכלנים, מנהלי חשבונות, מתורגמנים ועוד. אשר אינם יכולים לפעול כעוסק פטור והם חייבים לפתוח תיק של עוסק מורשה. לאור זאת מאוד חשוב להתייעץ עם רואה חשבון ולברר איך פותחים עוסק פטור ובעיקר למי אסור לפתוח עוסק פטור. כמובן שאפשר גם לנסות ולהסתדר לבד ולפנות לרשויות המס ולשאול אותם ישירות - אך ברגע שתשאלו את רשויות המס סביר להניח שהתשובה השגרתית שלהם תהיה "בבקשה תמלא טופס זה ותשיג אישורים".. ולכן על מנת לקבל ליווי וטיפול מקצועי – אנו ממליצים לפנות לרואה חשבון אשר יודע בדיוק איך פותחים עוסק ויודע בדיוק מה נדרש לשם כך.

למי מתאים לפתוח עוסק פטור?

פתיחת עוסק פטור מתאימה לכל מי שמעוניין להקים עסק קטן ושצופה כי סך הכנסותיו השנתיות מעסק זה לא  יעלו על 79,482 ₪. כל עוד העסק לא עובר את רף ההכנסות שלעיל – הוא יישאר כעוסק פטור. הרואה חשבון שאצלו ביררתם כיצד פותחים עוסק פטור גם ידריך אתכם ויסביר לכם את אופן ההתנהלות הנדרשת של העסק כגון אילו מסמכים לשמור, עד מתי יש להגיש את הדוח השנתי למס ההכנסה ומתי מדווחים למע"מ. ישנם לא מעט אנשים אשר עובדים בעבודה קבועה ומקבלים משכורת, אך יש להם גם עסק במסגרת עוסק פטור. אנשים אלה, חייבים לבצע בכל שנה תיאום מס, אחרת מס הכנסה יגבה מהם מס של יותר מ-50% וחבל – זו רק דוגמא אחת שממחישה מדוע יש לפנות לרואה חשבון ולברר אצלו ולא לפעול לבד בלי הדרכה ובלי ידע – שכן ליווי של רואה חשבון יכול לחסוך לכם הרבה כסף, טרחה והתרוצצויות.

לסיכום, אם החלטתם שאתם מעוניינים לפעול כעצמאי ולפתוח תיק של עוסק פטור - אך אינכם יודעים איך עושים זאת  – אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ואנו נשמח לייעץ לכם ולסייע לכם והכל בכדי שתקבלו את ההחלטות הטובות ביותר אשר יגרמו לעסק שלכם לפרוץ קדימה ולהצליח.

חובת הדיווח של עוסק פטור

מעבר לשאלה כיצד פותחים עוסק פטור, נשאלת השאלה מה צריכה להיות ההתנהלות השוטפת של עוסק פטור, כאשר העסק כבר קיים. עוסק פטור מחויב בהגשת שני דו"חות בסוף השנה- דו"ח שנתי למס הכנסה, אשר מרכז את כלל ההכנסות וההוצאות של העסק בשנה שחלפה והצהרה שנתית למס ערך מוסף על היקף העסקאות של עוסק פטור. כל אחד מן הטפסים הללו בודק היבט אחר של התנהלות העסק, לכן כל אחד מהם מצריך צורת מילוי שונה ולכל אחד מהם גם ישנו תאריך יעד אחר, שעד אליו חובה להגיש את הטפסים הרלוונטיים.

דו"ח שנתי לעוסק פטור

אין אפשרות להתעסק בשאלה איך פותחים עוסק פטור מבלי להתייחס לשאלת הדו"ח השנתי- זהו הדו"ח הארוך והמפורט ביותר, אשר משקף בצורה הנאמנה ביותר את מצבו של העסק שלכם וכתוצאה מכך- את היקף המסים שהעסק שלכם נדרש לשלם. טופס דיווח שנתי למס הכנסה נקרא גם טופס 1301. שימו לב- אף על פי שאתם מגישים את הדו"ח הזה כבעלי עסק, הדו"ח דורש פירוט גם של ההכנסות שאינן מהעסק שלכם וכן את הכנסות בן או בת הזוג שלכם ואת הכנסות ילדיכם עד גיל 18. הדו"ח השנתי מצריך את צירוף המסמכים הבאים: אישור שנתי על תשלומים לביטוח לאומי, אישור על ניכוי מס במקור, דו"ח התאמה לצורך מס ועוד מסמכים רבים. כמובן, שרואה החשבון מלווה אתכם לכל אורך הדרך ועוזר לכם בהשגת ובמילוי הטפסים הרלוונטיים.

הצהרת עוסק פטור

אף על פי שעוסק פטור לא נדרש לשלם מס ערך מוסף, הוא עדיין נדרש להגיש הצהרה למס ערך מוסף. זאת, על מנת לוודא, שהעסק אכן עומד בתנאי העוסק הפטור. הצהרת העוסק הפטור למס ערך מוסף תוגש עד ה-31 בינואר והיא צריכה לכלול בתוכה את רישום ההכנסות וההוצאות שהיו לנו במהלך השנה החולפת. את ההצהרה ניתן להגיש באמצעות אתר האינטרנט, בעוד שאת הדו"ח השנתי יש להגיש עד ה-30 באפריל (בשיטת הנהלת חשבונות חד צידית) או עד ה-31 במאי (בשיטת ניהול דו צידית).