header

החזרי מס

החזרים ממס הכנסה - האם אתה זכאי לקבל כסף מהמדינה? מרבית אזרחי ישראל, כחלק מחובתם כאזרחים משלמים מס הכנסה ומיסים אחרים במהלך כל חייהם. לעומת זאת, מעטים מאיתנו מנצלים את הזכות לקבל כסף מהמדינה בדמות החזרי מס אשר מגיעים לנו כחוק. כיום, מאפשרת מדינת ישראל באמצעות פניה למס הכנסה- החזרים כספיים משמעותיים לכלל אזרחיה.

החזרי מס - מי זכאי?

אם הינכם עובדים שכירים המשלמים את חובותיכם למס הכנסה באמצעות תלושי שכר, חשוב שתדעו כי סביר מאוד שמגיע לכם לא מעט כסף. כיום , למעלה מ 80% מהשכירים בישראל זכאים להחזר מס לשכירים מהמדינה שיכולים להגיע לאלפי שקלים הסיבה העיקרית לכך נובעת מכך שחבות המס של מרבית משלמי מס ההכנסה בישראל נמוכה ממה ששילמו בפועל לאורך השנה. מעבר של עבודה ואי רציפות תעסוקתית, אי הצהרה על זכאויות מס או טעות של המעביד בתהליך הדיווח למס הכנסה הם הגורמים המרכזיים לכך שלכם מגיע כסף בחזרה מהמדינה. כל שאתם צריכים לעשות הוא לבדוק האם אתם זכאים להחזר מס הכנסה ולהגיש פניה למס הכנסה.
כפי שהוזכר, החזרים של מס הכנסה מגיעים גם לכאלו אשר הפסיקו את עבודתם ומצאו עבודה אחרת. כך למשל , שכירים מתחום ההייטק, שם קיימת תחלופה גבוהה של עובדים ומשרות, זכאים להחזר מס הייטק בגין התקופה שעבדו. רבים אשר מתחילים עבודה חדשה אינם בודקים את זכאותם להחזר. ומוותרים למעשה על האפשרות לקבל כסף שמגיע להם.
לאלו מכם אשר משקיעים בבורסה- אתם וודאי מכירים את זה שעל כל רווח שלכם אתם צריכים לשלם מס. האם ידעתם שגם על הפסדים שלכם בבורסה מגיע לכם לקבל החזר מס בורסה? באמצעות פניה למס הכנסה אתם יכולים לבדוק את זכאותכם.

החזרי מס בגין תרומות

אם יצא לכם לתרום לאחרונה סכום כסף לא מבוטל או שהינכם תורמים באופן קבוע, ודאי תשמחו לדעת כי על כוונתם הטובה וטוב ליבכם גם מגיע לכם קצת כסף בחזרה. מדינת ישראל מאפשרת החזרי מס מתרומות על סכומים של החל מכמה מאות שקלים בשנה ועד לגובה של 35%. כל עוד תרמתם למוסד או ארגון מוכרים- הינכם זכאים להחזר כספי.

החזרי מס בגין תשלום דמי מזונות

תשלום דמי מזונות הינו הוצאה משמעותית שתופסת חלק נכבד מהוצאותיו הכלכליות של מי שמחויב בכך. אם אתם גרושים או פרודים חשוב שתדעו כי על תשלום זה מגיע לכם על פי חוק החזרי המס למשלמי מזונות. החזר זה מגיע בדמות נקודת זיכוי בהתאם למדרגות הזיכוי שקבע מס הכנסה.

החזרי מס בגין ילדים אשר נמצאים במסגרת של חינוך מיוחד

מי מכם שיש לו ילדים אשר נמצאים במסגרת של חינוך מיוחד או סובלים מליקויי למידה חריפים מכירים בוודאי את התהליך הארוך והמייגע של קבלת הכרה וזכויות מתאימות לילדכם. תהליך זה הינו ארוך ולא זול. אם עברתם את כל התהליך וילדכם הוכר על ידי המדינה – הינכם זכאים להחזר מס חינוך מיוחד מהמדינה בדמות שתי נקודות זיכוי במשכורת.

כיצד ניתן לממש את זכותכם ולקבל החזרי מס?

רבים מאיתנו מכירים את הסחבת הבירוקרטית אל מול פניה למשרדי הממשלה השונים. עובדה זו גורמת לרבים לוותר על התהליך עוד בתחילתו ואף לא לחשוב עליו כלל. חשוב להבין כי פניה באמצעות גורמים אשר מתמחים בעבודה אל מול מס הכנסה תהפוך את התהליך לפשוט ויעיל ביותר. בכדי לחסוך כאב ראש וזמן יקר מומלץ מאוד לתת לגוף או חברה בעלי ניסיון לבצע עבורכם את התהליך. החברה תבדוק עבורכם בדיוק לאילו טפסים ואישורים אתם זקוקים ותגיש אותם לרשויות המס ולגורמים הרלוונטיים.  העיקרון הינו פשוט: לא קיבלת כסף – לא שילמת כסף !

עבור אילו שנים ניתן לקבל החזרי מס ומתי אקבל אותו?

הגשת בקשה לזכאות תתאפשר רק עבור 6 שנות מס אחורה ולא יותר. את הכסף תקבלו ישירות לחשבון הבנק שלכם. זמן קבלת הכסף תלוי בהתנהלות מס הכנסה אל מול התיק שפתחתם. ברמת העיקרון מבטיח מס הכנסה החזר מס לשכירים תוך 90 ימים, יחד עם זאת ישנם מקרים בהם התהליך אורך זמן רב יותר.

האם יש סיכון בפניה למס הכנסה באופן יזום?

חשוב להבין כי פניה למדינה בנוגע להחזרי מיסים אמנם מחייבת רישום במשרדי מס הכנסה, יחד עם זאת זהו הליך חד פעמי שאינו נחשב לפתיחת תיק המחייב התחשבנות עתידית עם מס הכנסה.

החזרי מס בגין תשלום דמי מזונות

תשלום דמי מזונות הינו הוצאה משמעותית שתופסת חלק נכבד מהוצאותיו הכלכליות של מי שמחויב בכך. אם אתם גרושים או פרודים חשוב שתדעו כי על תשלום זה מגיע לכם על פי חוק החזרי מס למשלמי מזונות. החזר זה מגיע בדמות נקודת זיכוי בהתאם למדרגות הזיכוי שקבע מס הכנסה.
אנשים רבים בהם משלמי מזונות ילדים ואישה, אינם מודעים לכך שהם זכאים להחזר מס ונקודות זיכוי ממס בגין סיבות שונות. כיצד תעדו אם אתם זכאים להחזר מס וכיצד תממשו זכאותכם בקלות ? חוק פקודת המס מאפשר קבלת נקודת זיכוי ממס לאדם הרשום כחד הורי וילדיו בחזקתו. אולם גם בן זוגו לשעבר, הן פרוד והן גרוש ובלבד שהוא משלם דמי מזונות על פי הסכם מזונות חתום והוא יכול לאמת זאת, זכאי לקבל נקודת זיכוי ממס ויוכל לקבל החזר מס גם במקרה ולא ידע על זכאותו. על פי סעיף 40 ב' בחוק פקודת המס יוכל אדם אשר נישא בשנית ועדיין משלם מזונות עבור ילדיו טרם הגיעם לגיל 18, לקבל נקודות זיכוי ו/או החזר מס בגין תשלום מזונות על על ילדיו הבגירים ששולמו בטרם הגיעו לגיל זה. על פי סעיף זה יוכל גם אדם גרוש או פרוד המשלם לבן זוגו לשעבר דמי מזונות לקבל נקודת זכאות והחזר מס, אפילו נישא בשנית ואף במצב בו לזוג אין ילדים משותפים. יש לחזור ולציין שהמצב הרצוי הינו קבלת נקודות הזיכוי אך אדם שלא היה מודע לזכויותיו אלו ומבקש לממשן בדיעבד זכאי בהחלט להחזר המס והחלת נקודות הפטור ממס.

בגין איזו תקופה ניתן לבקש החזרי מס עבור תשלום מזונות

החזרי מס עבור תשלום מזונות אינו שונה מהחזר מס בגין כל סיבה אחרת. כלומר, ניתן לבקש החזר מס עבור תקופה של שש (6) שנים אחורה מזמן הבקשה, גם במקרים בהם הופסק התשלום במהלך תקופה זו או שחל שינוי בסטטוס המבקש או האנשים עבורם שולמו המזונות במהלך תקופה זו. על מנת לתבוע את קבלת נקודות הזיכוי ו/או החזרי המס יש להגיש טופס 106 הניתן מהמעביד והסכם מזונות חתום. במקרה של פרידה יש להגיש טופס 4440 המהווה הצהרת סטטוס. מומלץ מאוד להיוועץ ברואה חשבון ובכל מקרה לקבוע פגישה ללא עלות כספית והתחייבות להמשך תהליך, על מנת לבצע בדיקה מדוקדקת של התהליך. הגשת הבקשה דרך רואה החשבון מבטיחה כי יינתנו כל הזכאויות ונקודות הפטור (למשל, זכאות מוגדלת עבור ילדים מתחת לגיל 6) וכל זכויות הזכאות ימומשו, כמו גם תיאום המס במקרה של זכאויות נוספות להחזרי מס או נקודות זיכוי, וכי הבקשה תוגש במלואה כולל כל הטפסים הרצויים. רואה החשבון מסייע אף בתכנון עתידי של מימוש זכאויות משתנות, למשל עקב סטטוס משפחתי משתנה, גיל הילדים, מספר הילדים וכן שינוי בתעסוקה. ייעוץ מעניק אפשרות ללימוד נושא הזכאות ולמידת זכויותינו כמשלמי מיסים.  בכל מקרה, עדיף לא להגיש את הבקשה ללא ייעוץ מוקדם מאת רואה החשבון וללא תוכנית עסקית.