header

פתיחת עוסק מורשה

לא כולם יודעים מהם הקריטריונים של עוסק מורשה ואיך פותחים עוסק מורשה. מי שצפוי למחזור הכנסות של מעל ל 79,482 ₪ (נכון לשנת 2015). בשנה והיה עוסק פטור, חייב לפתוח תיק של עוסק מורשה. על מנת לבצע פתיחת עוסק יש לפנות לרואה חשבון, על מנת שיסייע לכם לפתוח את התיק במשרדי מס ערך מוסף. תיק עוסק מורשה, זה בעצם הרישיון לעסק שלכם. כמעט כל ההוצאות הכרוכות בתפעול העסק יוכרו לכם במס הכנסה (באופן מלא/חלקי) כך שכאשר תיווצר רווחיות בעסק הוצאות אלו יקטינו לכם את חבות  המס.

כמובן שברגע שהחלטתם על הקמת עוסק מורשה עליכם לשמור את כל הקבלות והחשבוניות של ההוצאות שלכם כגון: הוצאות דלק, אחזקת משרד, משכורות לעובדים, מוניות לפגישות עסקיות, נסיעות לחו"ל בגין העסק ועוד. על מנת להתחיל בכל ההליך של פתיחת עוסק מורשה, יש להצטייד במסמכים הנדרשים כגון: תעודת זהות, חוזה קנייה או שכירות של העסק, אישור חשבון בנק בו מתנהל העסק. ברגע שהחלטתם לפתוח עוסק מורשה, יש לדעת מה ההתחייבויות שלכם כלפי רשויות המס ולהבין את אופן הניהול הנכון הנדרש בעסק ובלקוחותיו.

פתיחת עוסק מורשה

פתיחת עוסק מורשה מצריך ליווי מקצועי של רואה חשבון

לרוב מי שפותח עסק, אין את כל הניסיון והידע הנדרש בכדי למלא טפסים לרשויות המס כגון  תיק עוסק  מורשה, דיווח לביטוח הלאומי וקבלת תקבולים לתשלום, תשלום וקבלת טפסים למע"מ בכל 15 לחודש, ועוד. חשוב כי תתבצע עבודה מדויקת לא רק בפתיחת תיק של עוסק מורשה, כי אם גם בליווי הכולל של העסק באופן שוטף, לרבות הוצאות, הכנסות וכן קבלת החלטות מה כדאי לעסק ומה לא, באילו אפיקי פרסום יש להשתמש,  במה אפשר לחסוך ומה לעשות על מנת למקסם את רווחיו של העסק. כל הלבטים הללו הם בדיוק הסיבה מדוע רואה חשבון בעסק הוא מצרך חיוני. במיוחד לאור העובדה שהשנה הראשונה של העסק הינה קריטית עבור כל בעל עסק. כבר לפני פתיחת העסק, יש להיוועץ עם רואה החשבון בכדי לקבל את ההחלטות הכי טובות לעסק כגון האם ההון ההתחלתי שיש ברשותכם יספיק או שכדאי לחכות עד שיהיה לכם את ההון הדרוש לפתיחת העסק ולהמשכיותו ללא קשיים בהמשך הדרך.

חיוב במע"מ. דברים שכדאי לדעת מראש כעוסק מורשה

מי שיש לו עוסק פטור, אינו חייב בתשלומי מע"מ בכל חודש. ברגע שהחלטתם על פתיחת עוסק מורשה אתם תהיו חייבים לשלם את המע"מ על פי הקבלות שנתתם ללקוחות. אמנם הסכומים של המוצרים או השירות שאתם מוכרים יהיו כוללים מע"מ אך, יש לקחת את כל זה בחשבון. את כל מה שתצטרכו לשלם ולדווח כעוסקים מורשים,  רואה החשבון ייחשב ויאמר לכם. יש לבדוק כי רואה החשבון שלכם מבין גם בתחום של יעוץ מס, כך יהיה לכם הרב יותר קל להבין את ההלך של העסק, מה לשלם, מתי  לשלם, מה כדאי לבצע בעסק ומה לא, מה נחשב כהוצאה מוכרת, מתי מקבלים החזרי מס וכיוצא בזה.

 היתרונות בפתיחת תיק עוסק מורשה

מי שעוסק פטור, לא יקבל החזרי מס על  פעילותו העסקית, היות והכנסותיו אינם מצדיקים זאת. עוסק מורשה, יוכל לרכוש רכב לקבל החזרי מע"מ בגין ההוצאות ששילם עבור הרכב כגון: טסט, שטיפת רכב, דלק ותיקונים. בדרך כלל בשנה הראשונה של העסק אינה מחויבת במקדמות למס, על מנת שתהיה תמונה ברורה לאחר שנה, אם אכן העסק הוא רווחי ולכן, רשויות המס מתחשבות בכך. כעוסקים חודשים גם הבנקים מסתכלים עליכם אחרת. אם אתם מתחילים לצבור רווחים בעסק כבר לאחר כמה חודשים של פתיחתו זה סימן שהעסק מנוהל נכון. לא כל הוצאה תהיה מוכרת, ולכן חשוב לוודא עבור כל הוצאה שהיא קשורה לעסק והחשבונית שהתקבלה הינה על שם העסק. אם אתם מעסיקים עובדים יש לפתוח תיק ניכויים במס הכנסה ובביטוח לאומי ולהגיש דוחות על השכר ששולם לעובדים והמס שנוכה מהם בכל חודש. חובה על כל בעל עסק, לנהל ספרי חשבונות מיד בתחילת הפעילות בעסק כמו חשבוניות, קבלות, תשלומים לספקים ועוד.

פתיחת עוסק מורשה - גם לעסקים הקטנים ביותר

ישנם בעלי עסקים מסוימים, אשר יהיו מחויבים להקים את העסק שלהם בתור עוסק מורשה, גם אם היקף ההכנסות שלהם הוא נמוך מ-79,482 שקל לשנה. מדובר כאן בכמה סוגים של בעלי מקצועות. סוג ראשון הוא בעלי מקצועות חופשיים. מדובר כאן ברופאים, פסיכולוגים, חוקרים ועוד. סוג שני הוא בעלי עסקים, הנותנים שירותים למופעים (למשל, בניית תפאורות). סוג שלישי של בעלי עסקים אשר יעברו תמיד תהליך של פתיחת עוסק מורשה הם בעלי בתי ספר (כולל בתי ספר לנהיגה). אי מודעות לסוגיה הזו, שהינה סוגיה בסיסית, עלולה להתחיל ברגל שמאל את ההתנהלות שלכם מול רשויות המס.

חובת הדיווח של עוסק מורשה

מעבר לתהליך של הקמת עוסק מורשה, התהליך החשוב ביותר הוא הדיווח השוטף. כמו העוסק הפטור, גם העוסק המורשה צריך להגיש דיווח שנתי על ההכנסות וההוצאות שלו (דרך טופס 1301). אולם, סוג דיווח אשר עוסק מורשה חייב בו ועוסק פטור לא, הוא דיווח דו חודשי למע"מ. התעסקות זו בדיווח עלולה להרתיע רבים מלפתוח את העסק שלהם בתור עוסק מורשה, אך יש לזכור, שבסופו של יום, היתרונות של עוסק מורשה לעומת עוסק פטור, כפי שצוינו קודם לכן, הם רבים ביחס לחובות המוטלות עליו.

רואה חשבון מעורב יותר או פחות

כשאתם בוחרים רואה חשבון עבור העוסק המורשה שלכם, אתם יכולים לבחור את מידת המעורבות של איש המקצוע בניהול העסק שלכם. אתם יכולים להחליט, למשל, שרואה החשבון שלכם צריך להסתפק רק במתן הדיווחים התקופתיים הנדרשים. רואה חשבון שפועל כך נקרא רואה חשבון פסיבי. לעומת זאת, אם אתם רוצים שהוא גם ייצג אתכם בהזדמנויות שונות מול הרשויות, רואה החשבון האקטיבי יתאים לכם יותר. בחירת רואה חשבון אקטיבי מתאימה יותר להתנהלותו של עוסק מורשה, שכן פוטנציאל הצמיחה של עוסק מורשה הוא גדול יותר מזה של עוסק פטור. הבדל זה מזמן התפתחויות רבות יותר בחייו של העסק, שבהן יהיה צורך את הידע של רואה החשבון האקטיבי- ידע שיכול לעשות הבדל גדול ברווחיות שלכם.