header

פתיחת תיק במע"מ

מיד לאחר שהחלטנו שאנו רוצים לפעול במסגרת של עצמאי – עלינו לבצע פתיחת תיק במע"מ. יש להגיע  למשרד מע"מ הנמצא באזור מגוריכם ולפתוח תיק מע"מ. על מנת לבצע , יש להצטייד במסמכים כמו:

  • חוזה שכירות או קנייה של מקום העסק
  • תעודת עיסוק
  • צילום של תעודת הזהות
  • שיק מבוטל של בעל העסק או מסמך של פרטי החשבון בבנק
  • מסמכים המעידים על עסק פעיל.

יש למלא טופס הנקרא טופס 821 שניתן לקבל במשרדי המע"מ או ניתן להוריד את הטופס מכאן. יש לחתום על טופס זה, לצלם את תעודת הזהות כולל הספח, צילום של רישיון העסק אם בעל העסק הינו פסיכולוג, עורך דין, רופא וכדומה. פתיחת תיק במע"מ תהיה על פי מיקום העסק. יש לקבל החלטה אם מדובר על עוסק פטור או עוסק מורשה, עסק עם שותפים או אולי חברה בע"מ. מיד לאחר שביצעתם פתיחת תיק במע"מ יש לדווח על כך במס הכנסה ולפתוח שם תיק נוסף, על מנת שתוכלו לשלוח את הדוחות הנחוצים החודשיים והשנתיים על פי סוג התיק שפתחתם.

פתיחת תיק במע

 

פתיחת תיק במע"מ - מהו מס ערך מוסף?

אוקיי, הבנו שצריך לבצע , אבל מה זה בעצם? מע"מ הוא ראשי תיבות של מס ערך מוסף, וכשמו כן הוא, הינו מס המוטל על ההפרש בין מכירות של העסק לרכישות שלו. כל בעל עסק, שהוא עוסק מורשה, מחויב לגבות מס של כ-  18% ממחיר המכירה של המוצר או השירות אותו הוא משווק או מוכר. חשוב כי תשלמו את המקדמות בתאריך הנקוב שהוא 15 בכל חודש. לא כדאי לאחר כי אחרת תגררו אחריכם קנס גבוה ועוד הוצאות מיותרות אחרות. לבעל עסק אשר טרוד בתפעול העסק וניהולו באופן שוטף קשה מאוד לזכור הכל ועוד יותר קשה לו מאחר ואין לו את הידע מקצועי שיש לרואה חשבון שהוא זה, שדואג לו לכל התשלומים השוטפים בזמן, מורה לו אילו מסמכים לשמור ומתי להגיש אותם במשרדו.

שני סוגים של בעלי עסקים עצמאים

ישנם שני סוגים של בעלי עסקים אך שניהם מחויבים בפתיחת תיק במשרדי מס ערך מוסף הנמצאים קרוב לעסק שלהם. עוסק פטור למשל אינו צריך לשלם ולהתחשבן עם מע"מ על בסיס חודשי, אלא אם כן, שינה את הסטטוס לעוסק מורשה. על פי מבחן ההכנסה, עוסק פטור, אשר הכנסותיו השנתיות לא יעלו על סכום של 79,482 ₪ (נכון לשנת 2015). ברגע שהסכומים השנתיים יעלו מעל לסכום זה, העוסק פטור, יצטרך לשנות את הסטטוס לעוסק מורשה ואז יחולו עליו דיווחים חודשיים, תשלומי מע"מ, גביית מע"מ על מוצרים אותם הוא מוכר או שירות שהוא מוכר ללקוחותיו. ישנם בעלי מקצוע שאינם יכולים לפתוח תיקי עוסק פטור, ללא קשר לגובה המכירות השנתי שלהם  אלא אך ורק בגלל תוקף היותם בעלי מקצוע חופשי של נותן שירותים כגון: רופאים, עורכי דין, רואי חשבון, אדריכלים ועוד. אלה יהיו מחויבים בפתיחת עוסק מורשה ואף יחויבו בתשלומי מע"מ והתחשבנות חודשית מול מע"מ. במילוי הטופס ישנם חלקים וסעיפים שמי שמוגדר כעוסק יחיד אינו חייב למלא את הסעיפים הללו כמו: סעיף ב' וסעיף ג' שאלה מיועדים לשותפויות או לחברות. בעל העסק, יקבל מספר עוסק במע"מ אשר תואם בדרך כלל את מספר התעודת זהות שלו.

לחשב את ההכנסות וההוצאות הצפויות

עוד לפני פתיחת תיק במע"מ, יש לבנות מהתחלה דו"ח של רווח והפסד. נסו לחזות את סעיפי ההוצאות וההכנסות כך שתוכלו לראות שהן קרובות למציאות. על פי הצפי שלכם, יישלחו לכם מקדמות לתשלום בכל 15 לחודש באמצעות פנקס תקבולים שתצטרכו לשלם.  שלוש הרשויות שחושב להתנהל מולן כשורה, הן מס הכנסה מע"מ וביטוח לאומי. ישנם חוקים ברורים לכל ההתנהלות מול הרשויות ולכן רואה החשבון שלכם הוא זה שממונה לטפל בכל הנושאים הללו שהם היסודות  להתנהלות תקינה ובריאה של כל עסק.