header

דוח שנתי מס הכנסה

עסקים עצמאיים, מחויבים לתת דוחות שונים לרשויות המס בכל שנה, את הדו"ח יש להגיש עד ה-30 לאפריל בשנה העוקבת. הגשת דוח שנתי למשרד מס הכנסה בזמן, ימנע מכם קנסות מיותרים שיכולים להכפיל את עצמם מעבר לתשלום המס השנתי. אם בגלל איזו שהיא סיבה, אינכם יכולים לספק את דוח שנתי מס הכנסה, נמקו לפקיד השומה ובקשו הארכה. על מנת שתוכלו לדווח נכון ולרשום את הדוח כפי שצריך, יש להיעזר על ידי רואה חשבון שיבצע עבורכם דו"ח שנתי למס הכנסה. חשוב לציין, כי ככל שהעסק גדול יותר, כך ישנה חשיבות רבה יותר למעקב השוטף אחר ההוצאות וההכנסות. חובה על כל בעל עסק, לרכז את נתוני ההוצאות לדו"ח שהוא בטופס מיוחד הנקרא "דו"ח רווח והפסד". יש לשים לב, אילו הוצאות מוכרות בניכוי ואילו מהן לא מוכרות. ככל שיש יותר הוצאות, הרווח יהיה קטן יותר, כך שהמס שתשלמו במקרה זה, יהיה נמוך יותר. יש למלא בסעיף "הכנסות ממקורות אחרים" כמו למשל אם חוץ מהעסק יש ברשותכם נכס כמו חנות או דירה שאתם משכירים אותו ויש לכם מנכס זה רווחים.

דוח שנתי מס הכנסה

דוח שנתי מס הכנסה לשכירים

תתפלאו, אך גם שכירים יכולים להתבקש מהרשויות להגיש דוח מס הכנסה, במקרה והמשכורות שלהם הן גבוהות במיוחד. רבים חוששים מהגשה של דוח של מס הכנסה, בגלל שהדוח יכול להיות מבלבל וכל הבירוקרטיה מסביבו, אך הדוח עשוי לתרום רבות בגלל החזרים שאותו שכיר יכול לקבל אם הוא עומד בקריטריונים מסוימים. על מנת לא להגיע לתוצאה הפוכה ולדעת את זכויות השכיר, יש להיוועץ עם רואה חשבון שיסייע לו במילוי דוח שנתי מס הכנסה, על כל פרטיו. גם מי שיש לו נכסים או עסק בחו"ל, מחויב להגיש דוח שנתי מס הכנסה. כל מה ששילמתם לרשות המיסים עד כה, יש לשמור, על מנת שלא יהיה לכם כפל תשלומים. יש לשמור הכל בקלסר מסודר על פי כותרות, תאריכים וכדומה. חשוב לא להחסיר שום פרט בגבר הנכסים, החשבונות, נכסים בחו"ל, מניות, תיקי השקעות ועוד, כי רשויות המס, יודעות יותר טוב מכם, מה יש לכם ומה אין לכם ואי הצהרה על פרט מסוים, תגרור קנסות גבוהים וחבל.

חוב​ת העסק בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה

הגשת דוח שנתי מס הכנסה לא רק מסייעת לתפקודו השוטף של העסק, אלא היא, בראש ובראשונה, חובה חוקית- בעל עסק, אשר לא מגיש את הדוח השנתי או מגיש אותו באיחור, צפוי לעמוד בפני סנקציות כלכליות משמעותיות. סכומם של העיצומים הכספיים משתנה ונקבע לפי היקף הפעילות של בית העסק, זמן האיחור ועוד. זוהי הסיבה, שבעת בחירת רואה חשבון, יש לבחור ברואה חשבון אמין, מדויק ומסודר- כזה שיודע בדיוק מהם המסמכים הנדרשים לשם הגשת הדוח השנתי, יודע להשיג אותם ויודע לצרף את כלל הנתונים הנדרשים לדוח הסופי.

מה נדרש לצרף לדו"ח​ השנתי?

אחת השאלות הנפוצות ביותר, אם לא השאלה הנפוצה ביותר, בעניין של דוח שנתי מס הכנסה, היא השאלה אילו מסמכים יש לצרף לדו"ח. ישנם מסמכים, אשר מוגדרים בגדר חובה לכלל העסקים- למשל, ספר ההכנסות וההוצאות של העסק. יחד עם זאת, אל הדוח מצטרפים גם מסמכים נוספים, אשר יכולים להיות רלוונטיים במיוחד לקבוצות מסוימות באוכלוסייה- אישור שנתי בגין דמי מילואים מהביטוח הלאומי, למשל, או אישורים על תשלום מזונות. בחלק מהמקרים, תצטרכו לצרף גם מסמכים הנוגעים לבן או לבת הזוג ולילדיכם על לגיל 18. מטרתם של כלל המסמכים הללו היא לראות, כיצד מצבו הכלכלי של האדם מושפע לא רק מתוקף היותו בעל עסק, אלא גם מתוקף מצבים שונים בחייו, שעשויים להוביל אותו להקלות שונות במס, מומלץ לקבל יעוץ מס מסודר בנושא

החזרים עקב ממצאים בדו"ח השנתי למס הכנסה

דו"ח שנתיים של משרד מס הכנסה, מכיל מידע רב על בעל העסק ועל הפעילות העסקית שלו. על סמך הנתונים הללו, יוחלט אם בעל העסק זכאי להחזרים ממס הכנסה או שאולי ההיפך, על מנת שלא תהיינה טעויות אם ברשימת הנתונים או אם בהזנת הדוח עצמו, חשוב כי רק רואה חשבון מוסמך ובעל ניסיון רב, יבצע  מבטיח לא רק הגשת דוח אמין ונטול טעויות, אלא הגשת הדוח האופטימאלי עבור בעל העסק, וכן קבלת אורכות ממס הכנסה ואחריות להגשת הדוח בזמן. משמעות הדבר היא תשלום מס מינימלי בהתאם לפעילות שלכם ובחלק מן המקרים גם הפחתת תשלומי המקדמות עבור מס הכנסה במהלך השנה. מילוי נכון ומקצועי של טופס דוח שנתי, יגרום לכם להגיש דוח אמין ונטול טעויות. על מנת לקבל החזרי מס, יש להצהיר על ההוצאות הבאות:

  • הוצאות טלפון
  • שכירות העסק
  • אש"ל
  • כיבוד
  • הלבשה מקצועית
  • אחזקת רכב
  • נסיעות עבודה לחו"ל

הוצאות אלה מוכרות במס הכנסה. גם הוצאות משרדיות, תשלום משכורות לעובדים, חשבנות שונים של המשרד, יכולים בהחלט להתקבל ויהיו לכם החזרי מס. חשוב לקבל את הפרטים מרואה החשבון שיוכל להסביר לכם ולחשב לכם את החזרי המס שמגיעים לכם בכל שנה.